Blog Yazarak Para Kazanın

Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
32
Liyakat
1
Konum
İzmir
Uzmanlık Alanı
SEO
İnternetin kullanıcılarına sağladığı birçok yarardan biri para kazanmaya ve bir gelir elde etmeye imkân sağlamasıdır. Üstelik bu gelirler bilgisayar başından kalkmadan, günlük birkaç saatlik çalışma ile elde edilebilir. İnternetin para kazanmaya imkân vermesindeki en büyük etken reklamlardır. Medya sektörünün her alanında olduğu gibi internette de en büyük getirileri reklamlardan gelmektedir. Bu reklamlar ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çok gelir getirecektir. Bunun için reklam vermek isteyenlerin dikkatini çekecek ve birçok insanın merakla takip ettiği bir siteye sahip olmak gerekir. Bu tür bir siteye sahip olmak isteyenlerin deneyebileceği yollardan biri blog yazmaktır. Blog’un ne olduğu konusunda kafalarda yer alan soru işaretlerini gidermek için öncelikle tanımını yapalım. Blog insanların ilgi alanları ile ilgili yazdıkları yazıları yayınladıkları kişisel web siteleridir. Bir nevi internet üzerinde tutulan kişisel günlük olarak da görülebilir.

Blog yazarlığı yapmak isteyenlerin belirlemesi gereken ilk şey blog’un konusudur. Bu konuyu yazma işini eğlenceli hale getirmek için ilgi duyduğunuz alanlardan seçmelisiniz. Ayrıca uzmanı olduğunuz bir konu hakkında bilgi verdiğiniz bir blog da aynı ilgiyi görecektir. Konu seçiminden sonra blog için hem akılda kalan hem de ilk okunduğunda dikkat çeken bir başlık bulmak gerekir. Bunun için benzer konularda açılmış blog’lar hakkında araştırma yapıp aynı isimleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Özgün bir içerik ortaya çıkarabilmek için ilk olarak başlığın özgün olması gerekir.

Blog için bir başlık bulunduktan sonra sıradaki yapılması gereken iş internet sitesini oluşturmaya başlamaktır. Bunun için alan adı satan yerlerden blog’un başlığının tamamının ya da bir kısmının geçtiği bir isimle domain alınabilir. Alan adı alındıktan sonra sırada blog sitesinin tasarımı vardır. Domain ve tasarım gibi teknik detaylar yapıldıktan sonra içerik oluşturmaya başlanabilir. Blog içinde yayınlayacağınız yazıların arama motoru sitelerinde popüler olması için anahtar kelime kullanımına özen gösterilmelidir. Anahtar kelimeler seçilirken yazının konusunu özetleyen kelimeler seçilebilir. Yazı içinde anahtar kelimelerin diğerlerinden ayrılması için kalın yazı tipi ile yazılması gerekir. Ancak anahtar kelimeleri cümle içinde geçirirken anlam ve konu bütünlüğünü bozmadığından emin olmak gerekir. Anahtar kelimenin geçtiği cümle hem dilbilgisi olarak hem de anlam olarak bozuk olduğunda okuyucunun dikkatini dağıtır ve siteden çıkmasına neden olabilir. Site içeriklerinin dikkat çekmesini sağlayacak bir diğer yol da görsellerdir. Bu görseller konuya uygun olarak seçilmeli ve yazının tamamına eşit bir şekilde dağıtılmalıdır.
 
Üst