Corel Draw Ne İşe Yarar?

Katılım
21 Ocak 2019
Mesajlar
25
Liyakat
6
Konum
İstanbul
Uzmanlık Alanı
SEO
138

Tasarım denilince akla ilk olarak gelen programlardan birisi Photoshop olsa da Corel Draw programı da bu camiada yadsınamayacak bir performansa sahiptir. Öyle ki vektörel tabanlı bir program olması sayesinde yapılan tasarımlar piksel kaybına uğramamaktadır. Bu da hazırlanan bir tasarımın farklı boyutlarda basılmasına olanak sunmaktadır. Bunun yanı sıra daha pek çok avantajının bulunduğunu da unutmadan söyleyelim. Peki, bu program nedir ve ne işe yarar diye merak ediyorsanız sizlere kısa bir tanıtım yapalım.

Corel Draw Nedir?

Corel Draw programı yukarıda da ifade ettiğimiz üzere vektörel tabanlı bir programdır. Bu ne anlama geliyor diyorsanız anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalışalım. Vektör aslında fizik dersinden hatırlayacağınız bir kavramdır. İki farklı noktalar arasında çizgi çekilmesi ile birlikte doğrular oluşturulmaktadır. Bu doğruların ucu açık olması ve birbirlerine eklemlenmesi de mümkündür. İşte bu durumda ortaya vektörler çıkar.

Peki, bu tasarım anlamında nasıl bir avantaj sağlıyor? İlk olarak tasarım sayfasının noktalara ayrılmış olması ve her bir noktanın koordinatlara sahip olması sizlere geniş bir hareket alanı sunuyor. Öyle ki her bir nokta üzerinde oynama yapabilir ve böylelikle tasarımlarınızı daha etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde photoshop gibi diğer tasarım programlarında yapamayacağınız birtakım tasarımları kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca kontrol araçlarının da son derece gelişmiş olması elinizi güçlendiren unsurlardan bir diğeridir.

Nerelerde Kullanılır?

Corel Draw programı tasarım alanında pek çok yerde kullanılmaya devam ediyor. Sürekli olarak güncellenen bu program reklam afişlerinden porselen tabak baskılarına kadar daha pek çok yerde kullanılmaya devam ediyor. Örneğin afiş, billboard, kol saati içi tasarımı, çanta ve takvim tasarımı, tişört baskısı, araç üzeri reklamları gibi daha pek çok alandaki grafikler ve tasarımlar bu program sayesinde yapılabiliyor.

Corel Draw programı kullanıcı ara yüzünün özelleştirilmesini desağlıyor. Bu sayede çok daha etkin bir şekilde programı kullanabilmek mümkün oluyor. Bu sebeple Corel Draw eğitimi de son derece hızlı bir şekilde ilerliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü Milli Eğitim Bakanlığı da programın öğretilmesine ağırlık veriyor.
 
Üst