Corel Draw Nedir?

Katılım
21 Ocak 2019
Mesajlar
25
Liyakat
6
Konum
İstanbul
Uzmanlık Alanı
SEO
137

Grafikerlik mesleğine ilgi duyan kimselerin en temel kaynaklarından birisi Corel Draw programıdır. Evet, Corel Draw bir bilgisayar programıdır ve tasarım yapmaya yarar. Özellikle tasarım yapmaya yeni başlayanlar tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Bu program vektörel tabanlı bir programdır. Aslında kullanması çok zor olmayan ve kısa süre içerisinde pek çok kaliteli tasarım yapabileceğiniz bir programdır. Bu program esasında CorelDraw Graphic Suite adlı bir grafik yazılım paketinin de parçasıdır.

Neler Yapılabilir?

Bu programla günlük tasarım ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz gibi bu programla ücret karşılığı projeler dahi üretebilirsiniz. Örnek olarak verecek olursak broşür, gazete ve dergi tasarımları, logo, saat içi desen tasarımları, takvim ve çanta tasarımları, fotoğraf albümleri ve motif tasarımları gibi daha pek çok şeyi bu program sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Esasında Corel Draw programı ile 2 boyutlu tasarımlar yapılabilir. Ancak hayal gücünüzü serbest bırakmanız durumunda çok daha şık tasarımlara imza atabilirsiniz. Öyle ki bu tasarımlar 3 boyutlu dahi görünebilirler. Ayrıca bu program ile elde edilen tasarımlar tişörtlerin, kâğıtların ya da tabakların dahi üzerine basılabilir. Dolayısıyla aklınıza gelebilecek pek çok alanda kullanılabilmesinin mümkün olduğunu ifade etmek gerekir.

Hangi Bilgisayarlar Kullanabilir?

Corel Draw uygulamasından maksimum verim elde etmek istiyorsanız bilgisayarınızın da asgari bir takım şartları taşıması gereklidir. Bu kapsamda öncelikle programın kurulumu ve çalışmalarınızın depolanması için yeteri kadar hafızaya sahip olan bir bilgisayarınız olmalıdır. Ancak harddisk kullanarak hafıza sorununu da çözebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bilgisayarın en az 4 çekirdekli işlemciye sahip olması tavsiye edilmektedir. 1 GB ekran kartı ile 4 GB RAM’e sahip olması da işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ancak büyük boyutlarda olan tasarımlar için bilgisayarın özelliklerinin daha da yüksek olması gereklidir. Zira bu durumda bilgisayar hızında bir yavaşlama söz konusu olabilir ve çalışma hızınız da düşebilir. Eğer bilgisayarınızı değiştirme gibi bir imkânınız yoksa bu durumda çalışmanızı küçük ebatlara bölerek tamamlayıp daha sonra birleştirebilirsiniz. Ayrıca programı hızlandırmak için Corel Draw 5 lisansını kullanarak çeşitli service pack’ler satın alma imkânınız da bulunuyor.
 
Üst