Corel Draw Nerelerde Kullanılır?

Katılım
21 Ocak 2019
Mesajlar
25
Liyakat
6
Konum
İstanbul
Uzmanlık Alanı
SEO
136

Tasarım yapmak için kullanılan vektörel programlardan birisi ve en çok tercih edileni Corel Draw programıdır. Bu program ilk olarak 1989 yılında piyasaya Corel Corporation tarafından sürülmüştür. Bu tarihten günümüze kadar ise sürekli olarak kendisini geliştirdiğini ve yeni sürümlerini piyasaya çıkardığını ifade edebiliriz. Corel Draw programının nerelerde kullanıldığına değinmeden evvel programın temel mantalitesi hakkında sizlere bilgiler vermek isteriz.

Temel Geometri Bilimi

Bu programın vektörel bir program olmasını sağlayan husus tasarımında yer alan mantıktır. Bu mantıkta programın her bir tarafında noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar aynı zamanda koordinatlara sahiptir. Noktaların birbirleriyle birleştirilmesi sonucu ortaya tasarımlar çıkmaktadır. İşte bu sebeple vektörel program olduğunu ifade etmek gerekir.

Büyük boyutlardaki tasarımlar için de bu program başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Öyle ki görüntüde herhangi bir bozukluk yaşanmaması en büyük avantajlardan birisidir.

Kullanım Alanları

Aklınıza gelen ve çevrenizde gördüğünüz pek çok yerdeki grafik tasarımları Corel Draw programı ile tasarlanabilmektedir. Bu kapsamda afiş, broşür, ilan, billboard, duvar ve kol saati içerik tasarımları, takvim ve çanta tasarımları gibi çok çeşitli alanlarda bu program kullanılabilmektedir. Ayrıca Corel Draw programı ile tasarlanan grafiklerin farklı zeminler üzerine basılabileceğini de belirtmek gerekir. Dolayısıyla pek çok alanda rahatlıkla kullanılmasına olanak tanınmaktadır.

Corel Draw programının grafikere pek çok ayrıcalık sunduğunu da ifade etmek gerekir. En önemli ayrıcalıklardan birisinin yazılar üzerinde oynama özelliği olduğunu belirtelim. Diğer programlarda yazılardaki tek bir harf üzerinde oynama yapmanız mümkün olmazken Corel Draw ile sadece bir harfin açısını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Üstelik bunun için yazının geri kalan kısmına da dokunmanıza gerek yoktur.

İşte tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda bu programın avantajlarının pek fazla olduğunu ifade edebiliriz. Sektörde tecrübesiz olanlardan profesyonellere kadar pek çok kimse tarafından bu programın tercih edildiğini de ifade edelim. Özellikle son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın teşvikleri ile Corel Draw programı pek çok kimse tarafından öğrenilmeye devam ediyor. Böylelikle teknolojide üreten kısma geçmek pek ala mümkün olabilecektir.
 
Üst