CSS Nedir?

Katılım
20 Ocak 2019
Mesajlar
10
Liyakat
0
Uzmanlık Alanı
Yotuber
121

CSS İngilizce bir kelime olan "Cascading Style Sheets" kelimesinin kısaltması olarak kullanılan bir kelimedir. Dilimize direkt çevirdiğimizde basamaklı stil sayfası çevirisi karşımıza çıkmaktadır. CSS en basit tabiri ile internet sitemizde ait olan tüm görselliklerin düzenlenmesine olanak sağlayan bir yapay bir işaretleme dilidir. Bu işaretleme diline Makrup dili denmektedir. Bir nevi internet sitemizin ruh bulmuş hali olarak da adlandırmak mümkündür.

CSS Kullanmanın Faydaları Nelerdir?
CSS kullanımı internet siteleri için oldukça önemlidir. Özellikle günümüz internet teknolojisinde CSS kullanımı olmazsa olmaz bir duruma gelmiş durumdadır. CSS kullanmanın faydaları ise şu şekildedir;

  • Daha iyi ve kolay sayfa kontrolü sağlayarak site sahiplerinin işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır
  • Renklerin yönetimi ve değiştirilmesi anlamında işlevsellik kazandırmaktadır. Bu sayede site içerisinde bu renk değişimleri çok daha kolay bir şekilde uygulanabilmektedir.
  • Etkili kenar boşluğu denetimi imkanı sunmaktadır.
  • Metin biçimlendirme, yazı tipi ve özellikleri belirleme anlamında kolaylık ve hızlılık sağlamaktadır.
  • İnternet sitesi içerisinde geçişlerde efekt gibi özelliklerin kullanılabilmesini sağlamaktadır.
  • Görsel konumlandırmaların daha kolay ve etkili bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.
  • Tek elden sitenin daha etkin ve verimli kontrolü sağlanmaktadır.
CSS Kodları Yazım Yerleri
CSS kodlarını yazabilmek için önümüzde 3 farklı alternatif bulunmaktadır. Bu alternatiflerden ilki harici bir stil dosyasına yazma, ikincisi Head etiketi arasına yazma ve son olarak da Html etiketleri içerisine yazma şeklindedir. Günümüzde olması muhtemel kod karışıklıklarının önüne geçmek ve yazılan kodların daha etkin olmasını sağlamak için Harici Stil dosyaları tercih edilmektedir.

CSS İle Html Arasındaki Farklar
Günümüzde CSS oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok kişi CSS ile Html arasındaki farklar nelerdir merak etmektedir. Esasında bu ikili arasında farktan ziyade birbirini tamamlama durumu bulunmaktadır. Html ana bir iskelet ise CSS de ona vücut veren ete kemiğe büründüren bir durum olarak adlandırılmaktadır. CCS Html ile yapamadığımız birçok şeyi yapmamızı sağlamanın yanında düzenleme ve değişiklik yapma imkânı tanımaktadır. CSS ile internet sayfalarındaki her türlü değişiklik kolayca yapılabilmektedir. Ve günümüzde CCS öğrenilmesi en kolay dillerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.
 

Ekli dosyalar

Üst