Görüntülü Reklam Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Katılım
27 Ocak 2019
Mesajlar
29
Liyakat
1
Konum
Kayseri
Uzmanlık Alanı
Makale Yazarı
332


Google üzerinden reklam vermek çok sayıda müşteriye ulaşmanızı sağlayan en önemli stratejilerden birisidir. Bu stratejiyi etkin bir şekilde kullanmanızı sağlayacak ipuçları ile karşınızdayız!

Google Üzerinden Reklam Verme

Görüntülü reklamcılık, yazılı ilan ve reklamlara göre çok daha dikkat çekici ve müşteriyi etkileme kapasitesine daha çok sahip olan bir reklam verme türüdür. Animasyon, buton ve daha pek çok özelliği kullanabileceğiniz Google reklam verme Google gibi geniş bir kullanıcı ağına sahip platformda şüphesiz müşteri kitlenizi arttırmanızda size yardımcı olacaktır. Sizlerle Google üzerinden müşterilerinizi etkilemenizi ve istediğiniz etkiyi bırakabilmenizi sağlayacak bilgi ve önerileri paylaşacağız.

Görüntülü Reklam Oluşturmada Sınırlandırılmış İçerik Kategorileri

Her sosyal medya platformu ve sosyal mecralarda olduğu gibi Google görüntülü reklam kategorisinde de istediğiniz her içerik üzerine reklam oluşturmanız mümkün değildir.

Pek çok hizmet ve ürünün reklamını yapabilirsiniz; ancak hassas kategorilerde reklam yayınlayamazsınız. Bu hassas konular toplumu ve kişileri korumak amacı ile üretilmiş olan kurallardır. Reklamlar için sınırlanan reklam konuları şunlardır:

 • İnanışa ve etik değerlere karşı
 • Toplum kurallarına karşı
 • Toplum ahlakına karşı
 • Herhangi bir kuruluş ya da topluluğa karşı söylemlerde bulunulmaması gerekmektedir.
Bu kurallara aykırı olarak oluşturulan Google reklam içerikleri kabul edilmemekte ve şikayet üzerine Google platformu üzerinden kaldırılmaktadır. Bu nedenle, yukarıdaki konularda Google reklamın benimsediği kurallara riayet ederek içerik hazırlamanızı öneririz.

Görüntülü Reklamların İçeriğini Oluşturma

Google görüntülü reklam oluşturma sırasında dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar vardır:

 • Öncelikle görsel kaliteniz yüksek ve dikkat çekici olmalıdır.
 • Kalite ve dikkat çekiciliğe önem verdiğiniz kadar içeriğe de önem vermeniz gerekir.
 • Görselleri mutlaka net, temiz ve rahat hatırlanabilir şekilde düzenlemeniz gerekir.
 • İçerik oluştururken mutlaka tam ve doğru bilgi vermelisiniz.
 • Aynı zamanda fazla bilgi ya da içerik olmadığından emin olmalısınız. Reklamda paylaştığınız bilgiler ne az ne de fazla olmalıdır.
 • Reklamın sayfa içeriğinden kolayca ayırt edilebilmesi gerekmektedir. Kullandığınız reklamda içeriklerin sitenin arka planı ile aynı olmamasına özen gösterin. Yoksa reklam sitede kaybolacak ve dikkat çekemeyecektir.
Reklam Tür ve Biçimini Belirleme

Reklam oluşturmadan önce seçim yapmanız gereken 3 tür Google reklam türleri vardır. Bu türler şu şekildedir:

 • Animasyonlu Reklamlar: SWF ve GIF biçimindeki dosyalar ile reklam oluşturabilirsiniz.
 • Statik Reklamlar: JPG, JPEG, GIF ve PNG türünde görseller ile oluşturabilirsiniz.
 • İnteraktif Reklamlar: Sadece SWF dosya formatındaki dosyalardan oluşturabilirsiniz. Animasyonlu reklamlardan daha farklı olduğu ve kullanıcının da eyleme geçmesi gerektiği için sadece bu tür dosyalar ile oluşturulabilmektedir.
Animasyon ve interaktif reklamlar hareketli oldukları için daha çok dikkat çeker ve daha verimli sonuç almanızı sağlarlar. Ancak bazı siteler sadece statik reklam biçimlerini kabul etmektedir.

Dikkat Etmeniz Gereken Teknik Unsurlar

 • Bütün görüntülü reklamların 150 KB veya bundan daha küçük boyuta sahip olması gerekmektedir.
 • İnteraktif ve animasyonlu reklamların da en fazla 15 saniye sürmesi gerekmektedir.
 • GIF türü reklamların saniyede 5 kare hıza sahip olması gerekirken; flash reklamları saniyede 20 kareye kadar yükseltebilirsiniz.
Reklam Boyutunu Seçme

Google için hazırladığınız görüntülü reklamların boyutlarını özel olarak yapılandırmanız gerekmektedir. Yayınlamak istediğiniz reklam için doğru bir biçimde boyut seçimi yapmanız son derece önemlidir. Çünkü reklamlarınızın boyutları direkt olarak reklamın performansına etkide bulunacaktır. Daha az popüler olan boyutlar görüntülenme istatiğinizde düşmelere neden olabilecektir. Bunun önüne geçmek için Google reklam verme özelliğini kullanırken popüler boyutlandırma seçeneğini kullanın.
 
Üst