Html Giriş

Katılım
20 Ocak 2019
Mesajlar
10
Liyakat
2
Uzmanlık Alanı
Seo
113

Birçok kişinin yanlış bildiği bilginin aksine Html bir programlama dili değildir. Html web sayfalarının hazırlanması amacıyla geliştirilmiş bir işaretleme dili olarak tanımlamak en doğru tanımlama olmaktadır. Günümüzde bilgisayarlarımızda kullandığımız Internet Explorer, Firefox, Chrome gibi tarayıcıların Html kodlarını görerek anlamlı görsel web sayfalarına çevirmektedir. Bu amaçla bu kodlar internet dünyası için oldukça önemlidir.

Html’nin İşlevleri
Html internet siteleri için oldukça işlevsel ve etkili kodlamalardır. Html’nin işlevleri ise şu şekildedir;

  • Görsel, yazı ve video gibi içeriklerin web sayfasına tarafından anlamlandırılmasını ve içerisinde konumlandırılmasını sağlamaktadır.
  • İnternet sitelerinde kullanılmak üzere oluşturulan çeşitli nitelikteki içeriklerin istenilen şekilde internet sitelerinde yer almasını sağlamaktadır
  • Arama motorlarına web siteleri genel niteliği ve özellikleri hakkında bilgiler sunmaktadır.
Program Kullanmadan Html Kodu Yazmak
Html bu yönü ile oldukça dikkat çeken bir işaretleme dilidir. Html kodu yazımı için bilgisayarlara herhangi bir program yüklemek ve o program üzerinde işlem yapma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Wordpad, ya da Word gibi bilgisayarlarda hali hazırda bulunan ortamlar üzerinde bu yazımlar kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Sadece daha kolay ve seri bir şekilde kod yazabilmek için geliştirilmiş olan dreamwear ve notepad++ gibi araçlar yardımcı nitelikte kullanılabilmektedir.

Html Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Html işaretleme dili yazımı gerekli kuralları ve dikkat edilmesi gereken noktalara önem verildiği zaman herkesin yapabileceği bir olaydır. Bundan dolayı Html yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulmalı ve ona göre bir yazım gerçekleştirilmelidir. Dikkat Edilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir;

  • ‘’,,’’ şeklinde ’’()’’ büyüktür ifadesi ile yazılan birime tag adı verilmektedir.
  • Açılan etiketlerin kapatılmaması sitenin komutları anlayamamasına neden olacaktır. Bu sebeple etiketler yazım aşamasında ‘’/’’ işareti ile kapatılması zorunludur.
  • Html kodları yazılırken Türkçe karakterlere kesinlikle yer verilmemelidir. Yer verildiği takdirde kodlar hiçbir işe yaramayacaktır.
  • Bu etiketler yazılırken küçük ya da büyük harf tercih edilebilir. Ama dünya üzerinde genel eğilim küçük harflerin kullanılması yönündedir.
 
Üst