Html5 Nedir?

Katılım
20 Ocak 2019
Mesajlar
10
Liyakat
0
Uzmanlık Alanı
Yotuber
123

Html5 günümüz teknolojisi ve gelişmişliği neticesinde Html’nin gerekli güncellemeler ve iyileştirmeler neticesinde geliştirilmiş en son sürümü durumundadır. Html ilk çıktıktan sonra günümüzde kadar Html4 ‘e kadar çeşitli güncellemeler almıştır. Fakat gerek teknoloji gerekse internet dünyasındaki hızlı değişim Html5’in hayata geçirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Html5 Internet Explorer, Firefox, Chrome ve Safari tarayıcılarının son sürümleri tarafından desteklenmektedir.

Html’nin Tarihi Gelişimi
Html’nin tarihi gelişimi
aşamasında ilk çıktığında yapılan sayfalar sadece metinlerden oluşuyordu ve görsel olarak çok da bir şey ifade etmiyordu. 1996 yılında CSS’nin ilk sürümünü yayınlanması sonucu artık siteler görsel anlamda da kullanışlı bir yapıya bürünmüştür. Bu gelişim ile beraber Html’de kendini sürekli geliştirmiştir. Ve Html4 sürümüne kadar gelmiş durumdadır. Her ne kadar Html4 birçok yönden gelişmiş özelliklere sahip olsa da CCS ile yazılan fazladan kodlarda sorun yaşanmaktaydı. Bu durum neticesinde bunu önleyen hatta görmezden gelen Html5 güncellemesi hayata geçirilmiştir. Bu sayede CSS ile olan uyum sorunları tamamen ortadan kaldırıldı ve güncellemenin beraberinde getirdiği yeni etiketler ile hem içerik ve görsele hem de arama motorlarına büyük kolaylıklar sağlamıştır.

Html5 İle Birlikte Gelen Yenilikler
Html5 yenilik anlamında çığır açan bir güncelleme olarak dikkat çekmektedir. Bu güncelleme ile birlikte kullanıcıların şikâyet ettikleri ve eksik gördükleri birçok nokta tamamen giderilmiş olup yeni ve oldukça işlevsel özellikler kazandırılmıştır. Bu güncelleme ile gelen özellikler ise şu şekildedir;

  • Daha önceki sürümlerde ses ve video oynatabilmek için üçüncü parti programlar kullanılması gerekirken bu güncelleme ile video ve ses oynatabilme desteği gelmiştir.
  • Html5 ile mobil site optimasyonu sağlanmış durumdadır.
  • Kod fazlalığı yapan dil kodlama satırında kısaltmaya gidilmiştir.
  • Sayfaya bir tuval alanı getirilmiştir. Ve bu alana çizim javascript ile yapılabilmektedir.
  • İşlem süreci göstergesi sayfaya eklenmiş durumdadır.
  • Düzenlenebilir elementlere otomatik tamamlama özelliği eklenmiştir.
  • Çevrimdışı ön belleğe alma özelliği kazandırılmıştır.
  • Çapraz tarayıcı uyumluluğu kazandırılmıştır.
  • Web 2.0 teknolojisi ile uyumlu formlar getirilmiştir.
Html5 güncellemesi ile birlikte gelen yenilikler bu şekildedir. Bu yenilikler neticesinde Html yeni nesil internet teknolojisine tam uyumlu bir hale gelmiştir.
 
Üst