Responsive Tasarım Nedir?

Katılım
22 Ocak 2019
Mesajlar
20
Liyakat
14
Konum
Ankara
Uzmanlık Alanı
Seo
162

Responsive web tasarım, uyumlu web tasarım anlamına gelmektedir. Son dönemlerde ismini sıkça duyduğumuz bu uygulama ilk olarak 2010 tarihinde ortaya çıkmıştır. Respnsive son bir kaç yıldır dünyada son derece popüler bir uygulama olarak yer almaktadır.

Responsive tasarım, internet adreslerinin mobil ve tablet cihazları üzerinden girildiği zaman internet adresinde resim, yazı gibi elementlerin ekran genişlik durumlarına göre yeniden şekillenerek ekrana tam oturması ile oluşmaktadır. Genel olarak masaüstü, tablet ve mobil versiyon şeklinde 3 kademeli şekilde tasarlanmaktadır.

İnternet adreslerin mobil cihazlar kullanılarak girildiği zaman ziyaretçiler siteyi görüntüleyebilmekte ve gezmekte güçlük yaşamaktadır. Eğer giriş yaptıkları site responsive veya mobil site olmaması durumunda, okumak arzu ettikleri alanı yakınlaştırarak, kısıtlı bir alanı görüntülemektedir. Site menülerini gezmek bu durumda son derece zordur ve menüler mobil uyumlu olmamasından dolayıgenellikle gitmek istedikleri linki bulamamaktadır.

Menü Seçimi

Responsive internet adreslerine mobil cihazlar üzerinden girildiği zaman menüler şekil değiştirip genel olarak üstten açılacak durumda kullanımı kolay bir versiyona dönüşmektedir. Fontlar ve imajlar alt kısmına gelerek ekranda zoom yapmaya gerek kalmadan kolayca okunacak şekilde sıralanmaktadır. Bununla beraber mobil versiyonlar üzerinde önem derecesi düşük yer alan elementler gizlenmektedir.

Arama Motoru Desteği

Arama motorları üzerinde responsive adresleri ciddi şekilde desteklemektedir. Bir adreslerin arama motorları üzerinde kendi alan adı ve mobil alan adı gibi gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonları olması yerine tek url ile sayfa üzerinde responsive yapılması daha uygun yer almaktadır. Bunun nedeni mobil üzerinden yapılacak aramalarda genel olarak arama motorları sayfanın mobil uyumluluğuna dikkat etmeden sonuçları göstermektedir.

Mobilden internet sitesi ziyaretleri dünya üzerinde %25 seviyelerine yükselmiş ve kısa sürede daha da artmıştır. Bu nedenle responsive özellikli web sitelerinde ciddi bir artış görülmektedir.
 
Üst