Zararlı Linklerin Tespiti

  • Konbuyu başlatan Ersin
  • Başlangıç tarihi
E

Ersin

Guest
Web site sahiplerinin en çok çektiği konuların başında sanırım bu zararlı linkler geliyor. Web sitenizle her gün ilgileniyorsunuz, içerik oluşturuyorsunuz ve arama motorunda belli bir sıraya geliyorsunuz. Daha sonra arama motorunda sizin önünüzde yer alan site sahipleri kendilerine rakip oluşturmamak adına, pastanın tamamına sahip olmak için diğer rakiplerine karşı uyguladığı çirkin bir yöntemdir. Peki nedir bu zararlı linkler ve nasıl etki eder siteye? Şimdi bu soruların cevaplarını verelim.

Sürekli backlinklerin faydasından ve zararından bahseder dururuz. Ancak bazı linkler vardır ki zarardan da öte web sitenizi doğrudan spama sokar ve Google tarafından deyim yerindeyse şutlanırsınız. Rakip site sahipleri sizin sitenizin yükseldiğini gördükleri anda web sitenizi müstehcen kelimelere linkleyebiliyorlar. Bu durum oldukça zararlıdır. O yüzden link durumunuzu her gün olmasa bile 2-3 günde bir mutlaka kontrol etmelisiniz. Sizin haricinizde sitenize link çıkılmışsa, farklı sitelerden linkler geliyorsa onları bir an önce tespit etmelisiniz.

Zararlı linklerin tespiti için çeşitli araçları kullanabilirsiniz. Elbette Google Search Console ilk etapta herkesin aklına gelmiştir. Ancak Search Console, web sitenize eklenen linkleri biraz geç sisteme aktarıyor. Bu yüzden link tespitini daha önceden yapmak için bazı araçlar kullanabilirsiniz. Bu araçlardan en önemlisi hiç şüphesiz Ahrefs’tir. Ahrefs ile tüm backlink kaynaklarınızı görebilirsiniz. Üstelik nofollow ve dofollow olmak üzere tüm linkleri ayrı kategorilere ayrılmış bir şekilde görmeniz mümkün. Ahrefs oldukça pahalı bir araçtır. O yüzden birkaç arkadaş ortaklaşa satın almanız daha mantıklı olacaktır. Ya da bazı webmaster forumlarında bu araçlar çok daha cüzi bir rakama verilebiliyor.
 
Üst